Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej wraz z Centrum Integracji Społecznej w Sopocie zapraszają na bezpłatne projekcje filmów dokumentalnych na temat praw człowieka realizowanych w ramach „Kina Tolerancja”.

Raz w miesiącu w piątki zapraszamy do Centrum Integracji Społecznej w Sopocie na ul. Młyńskiej 11.

13 października 2017 o 10:00 odbędzie się projekcja filmu Wojna bez śladu / Chechnya: War without Trace / Tchétchénie, une guerre sans traces , 86 ' , 2015 Francja reżyser: Manon Loizeau / zdjęcia: Laurent Stoop, Xavier Luizet, Thibault Delavigne / montaż: Mathieu Goasguen, Bruno Joucla / produkcja: Magneto Press.

Plakat Kina Tolerancja

Odkrywając przerażającą rzeczywistość terroru i strachu za lśniącą fasadą odbudowanego Groznego, Manon Loizeau nie pozwala nam zapomnieć o wciąż trwającym dramacie Czeczenii. Z jednej strony uważnie obserwuje to, co rzuca się w oczy – rozbudowane rytuały ku czci Ramzana Kadyrowa, w czysto stalinowskim stylu kultu jednostki. Z drugiej – dzięki starannej dokumentacji zaświadcza o skali terroru wymuszanych zaginięć. Oficjalne masowe uroczystości, gloryfikujące nie tylko Kadyrowa, ale i Putina, przywodzą na myśl orwellowskie Ministerstwo Prawdy, w swoich wysiłkach stworzenia nowej tożsamości narodowej, w której nie byłoby śladu po dwóch krwawych wojnach. Tylko parę odważnych kobiet – krewnych wojennych ofiar – nadal poszukuje ich grobów. Ludzie boją się mówić i jedynie rosyjska pozarządowa organizacja Komitet Przeciw Torturom waży się rozmawiać z rodzinami szukającymi zaginionych. Nieustannie przeciwstawiając obrazy błyszczących wieżowców i kolorowych parad szeptanej jedynie prawdzie o opresji, Loizeau tworzy przejmujący portret narodu w stanie wielkiego zagrożenia.

źródło: www.watchdocs.pl/2015/f/czeczenia__wojna_bez_sladu-film-17-pl.html

Organizatorzy:

Fundacja IRSE

Centrum Integracji Społecznej w Sopocie

  • cytat-02.png
  • cytat-04.png
  • cytat-01.png
  • cytat-03.png