Mijamy ich na ulicach, spotykamy przy śmietnikach, czy restauracjach, gdy proszą o jedzenie. Bezdomni.

Zajmuje się nimi między innymi Towarzystwo Pomocy im. św. Alberta. Dom Wspólnotowy w Gdańsku to jedna z placówek Towarzystwa, w której osoby bez dachu nad głową mogą znaleźć schronienie. W planach jest już budowa kolejnego takiego domu.

Bezdomność... wydaje się, że nas to nie dotyczy, jednak Ci, którzy trafili do Domu Wspólnotowego, niegdyś też prowadzili normalne życie, byli mężami, ojcami, czy dziadkami. Życie okazało się bardziej brutalne niż przewidywali. Odnaleźć się w nowej, szarej rzeczywistości jest bardzo trudno, na szczęście ludzi dobrej woli nie brakuje. Dom Wspólnotowy należy do Towarzystwa im. Św. Alberta w Gdańsku. Jest to pierwsza placówka dla bezdomnych, która powstała w Trójmieście. Aktualnie mieszka w nim 13 mężczyzn, jednak jak mówi Pani Wiesława - opiekunka Domu, trafiają tu mieszkańcy wyjątkowi. Nie piją od lat, zajmują się ogrodem, pomagają w domowych obowiązkach bo przebywanie w tym miejscu to krok do wyjścia z bezdomności, przygotowuje do samodzielnego życia.

Pan Jan czeka już na mieszkanie. Jak mówi nauczył się tu żyć na nowo. Mieszkańcy dbają o salon, sypialnie i pokoje dzienne, bo to w końcu ich dom.

W planach jest już budowa kolejnego schroniska. Budynek piętrowy z ponad 30 pokojami. Powstanie przed Domem Wspólnotowym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowa placówka zostanie otwarta w przyszłym sezonie jesienno-zimowym w 2018 roku.

Link do filmu na Youtube

  • cytat-04.png
  • cytat-01.png
  • cytat-03.png
  • cytat-02.png