W dniach 19 i 20 listopada br społeczność Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta pielgrzymowała na Jasną Górę. W pielgrzymce uczestniczyło ok 120 osób spośród członków i wolontariuszy stowarzyszenia oraz kilkadziesiąt osób bezdomnych mieszkańców schronisk Towarzystwa Pomocy.

Przybyli oni z różnych zakątków Polski, po  których rozsiane są Koła terenowe Stowarzyszenia, aby dziękować Bogu za 35 lat istnienia Towarzystwa i jego posługi szczególnie osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie.

 

Pierwsze schronisko powstało we Wrocławiu w grudniu 1981 roku. Po 35 latach placówki Towarzystwa Pomocy istnieją już niemal w 80 miastach i wioskach na terenie kraju. Ponad 140 placówek  zapewnia 3600 miejsc pobytu dla bezdomnych oraz wydaje codziennie 2200 gorących posiłków.

 

W czasie Apelu Jasnogórskiego i w czuwaniu nocnym zanoszono dziękczynienie za wszystkich darczyńców, wolontariuszy i ludzi dobrej woli pomagających ratować bezdomnych, wspierać samotne matki i ofiary przemocy. Jednocześnie zgromadzeni zanosili modlitwy za uchodźców, uzależnionych i zagubionych w życiu prosząc aby Matka Najświętsza otaczała ich plaaszczem Macierzyńskiej opieki. Niedzielnej Mszy św w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył  Biskup Łukasz Buzun – reprezentujący Ks.Bpa Edwarda Janiaka – Asystenta Kościelnego stowarzyszenia. W obliczu zbliżającej się zimy z tym większą gorliwością zanoszono prośby do Boga, aby w najbliższych miesiącach nikt nie umarł z zimna na dworze oraz aby nie było na Polskiej ziemi ludzi cierpiących głód i skrajny niedostatek. Opiece Matki Najświętszej zawierzono kolejne dziesięcioleci Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta mając przed oczami nadchodzący Rok św. Brata Alberta.

 

 

 

Ks. Stanisław Słowik

 

  • cytat-02.png
  • cytat-01.png
  • cytat-04.png
  • cytat-03.png